Yarıyıl Tatili 3 Hafta Olacak

Yarıyıl tatili 3 hafta olacak. Milli Eğitim Bakanlığı yarıyıl tatilini 3 haftaya çıkardı. Ayrıca uzaktan eğitim de 22 Ocak 2021 tarihine kadar devam edecek. Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı Covid-19 vakalarında yaşanan artış nedeniyle 16-20 Kasım 2020 tarihindeki ara tatilin ardından okulların uzaktan eğitim sistemine geçmesine karar vermişti. Bu süreçte vaka sayılarındaki artış nedeniyle okulların 22 Ocak 2021 tarihine kadar uzaktan eğitim sistemiyle devam etmesine karar verildi.

Bilindiği üzere 22 Ocak 2021 tarihinde yarıyıl tatili yapılacaktı. Milli Eğitim Bakanlığı yarıyıl tatiline, ikinci dönem yapılacak ara tatili de ekleyerek süreyi 3 haftaya çıkardı. Bakanlığın verdiği karara göre ikinci dönem 3 haftalık tatilin ardından 15 Şubat 2021 tarihinde başlayacak.

Karne Notları Nasıl Verilecek?

Milli Eğitim Bakanlığı karne notlarının nasıl verileceğine yönelik de açıklamalarda bulundu. Bakanlık tarafından verilen karara göre ilkokul da sınav yapılmayacak. Öğrenciler ders içi performansına göre değerlendirilip not alacaklar. Ortaokul ve liselerde birinci döneme ait bir (1) yazılı/uygulama puanları ve performans notları üzerinden ölçme değerlendirme yapılacaktır. Sınav notu bulunmayan şubelerin sınavları, okul ortamında ve sosyal mesafe/hijyen tedbirlerine uygun olarak seyreltilmiş gruplar halinde gerçekleştirilecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı iller arası hareketliliği engellemek amacıyla, şehir dışında bulunan öğrencilerin bulundukları şehirde sınava girmelerini de uygun buldu. Şehir dışında olan öğrenciler okullarının bilgisi olması dahilinde başka bir okulun sınavına girebilecekler.

Birinci Dönem Karneleri Nasıl Dağıtılacak?

Bilindiği üzere 22 Ocak 2021 tarihinde eğitim öğretim yılının ilk dönemi sona eriyor. Milli Eğitim Bakanlığı birinci dönem sonunda dağıtılacak karnelerle ilgili olarak da açıklama yaptı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre karne törenleri okullarda yapılacak. Okullar 22 Ocak 2021 tarihinden itibaren olmak üzere farklı gün ve saatlere yayarak karne dağıtımlarını gerçekleştirilecek.

Yarıyıl tatili 3 hafta olacak. Milli Eğitim Bakanlığı ikinci dönem yapılması planlanan ara tatili, yarıyıl tatiline ekleyerek süreyi 3 haftaya çıkardı. Böylelikle 3 haftalık ardından ikinci dönem 15 Şubat 2021 tarihinde başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığının aldığı bu kararın ardında ikinci döneme yüz yüze eğitim ile başlamak. Tatil sürecinde öğretmenlerin aşılama işlemleri tamamlanacak ve ikinci dönem yüz yüze eğitim başlayacak diyebiliriz. Gelişmeleri yakından takip ederek sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir