Okullarda Sınavlar Nasıl Yapılacak?

Okullarda sınavlar nasıl yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığının okullarda yapılması planlanan sınavlarla ilgili resmi yazısına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı okulların 22 Ocak 2021 tarihine kadar uzaktan eğitim şeklinde devam etmesine karar verdi. Ayrıca Bakanlık yarıyıl tatilini de bir hafta uzatarak 3 haftaya çıkardı. Bu süreçte öğrencilere karne notu verirken nasıl değerlendirme yapılacağını da açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı yayımladığı yazıda her bir dersten bir tane sınav yapılmasını kararlaştırdı. Okullarda yapılacak tek sınavın da ayrıntıları belli oldu.

İlkokullarda Sınav Olmayacak!

Milli Eğitim Bakanlığı ilkokullarda sınav yapılmaması kararını verdi. İlkokul bir, iki ve üçüncü sınıflarda zaten sınav yapılmıyor. Milli Eğitim Bakanlığı 4. sınıflar için de sınav yapılmaması kararını verdi. İlkokul kademesi için öğrencilere verilecek olan ders etkinliklerine katılım notu olarak verilecek. Öğrencilerin ders içinde gösterdikleri performans değerlendirilerek karne notu olarak verilecek.

İmam hatip ortaokulları da dahil olmak üzere ortaokullarda verilen seçmeli derslerde de sınavlar yapılmayacak. Bu dersler için de ders katılım notuna göre karne notu verilecek.

Ortaöğretim Kurumlarında Sınavların Yapılması

Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili yayımladığı yazıda ortaöğretim kurumlarında her dersten bir sınav yapılmasına karar verdi.

Öğrencilerin yüz yüze eğitime devam ettikleri süreçte okullarda sınav yapılmış olması durumunda mevcut sınav puanları e-okul sistemine işlenerek öğrencilere bu notlar üzerinden karne verilecek. Okullarda sınava girmiş öğrenciler için ekstra sınav yapılmayacak.

Yüz yüze eğitimin devam ettiği süreçte okullarda sınava girmeyen öğrenciler ise her dersten yalnızca 1 sınava girecekler.

Okullarda Sınavlar Nasıl Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı her dersten yalnızca 1 sınav yapılmasına karar verdi. Sınavlar öğrencilerin katılımıyla okul ortamında gerçekleştirilecek.

Bakanlık okullara gönderdiği yazıda 04-21 Ocak 2021 tarihleri arasında sınavların yapılmasını uygun buldu. Bu tarihler arasında okulların yapacağı planlama doğrultusunda öğrenciler okula gelerek sınava girecekler. Sınava girecek olan öğrenciler okullar gerekli tedbirleri alacak. Okullarda yoğunluk olmaması, sosyal mesafe, temizlik ve maske kurallarına uygun olarak sınavların gerçekleştirilmesi okul idaresinin yönetiminde olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı temaslı ya da pozitif olan öğrencileri de düşündü. Bu öğrenciler sınav tarihleri içerisinde sınava alınamazsa ikinci dönemin ilk haftası ve ikinci haftası okullarda yüz yüze sınava alınacak. Bu öğrencilerin karne notları ise sisteme sınava girdikten sonra işlenecek.

Bakanlık ayrıca şehir dışında olan öğrenciler için de karar verdi. İller arası yaşanacak olan hareketliliği azaltmak isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere bulundukları ilde sınava girme hakkı verecek. Bu öğrenciler istemeleri halinde bulundukları ilde kendi okulları aynı düzeydeki başka bir okulda sınava girebilecekler.

İşte Milli Eğitim Bakanlığının Okullarda Sınavlar Nasıl Yapılacak? konulu resmi yazısı:

okullarda sınavlar

okullarda sınavlar

okullarda sınavlar

Okullarla ilgili tüm gelişmeleri haber sitemizden takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir