MEB’den Öğretmen Atamaları Açıklaması

MEB’den öğretmen atamaları açıklaması geldi. Öğretmen atamaları ne zaman yapılacak? Öğretmen atama takvimi ne zaman açıklanacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmen atamaları konusunda açıklamalarda bulundu.

Öğretmen adayları uzun bir zamandır atamaların ne zaman yapılacağını merak ediyordu. Milli Eğitim Bakanlığından konuyla ilgili açıklama yapılması bekleniyordu. Öğretmen adaylarının uzun süren bekleyişlerinin ardından bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı.

TRT Kürdi kanalında açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen atamaları konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

MEB‘den Öğretmen Atamaları Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kanalda yaptığı açıklamada öğretmen atamaları konusunda henüz atama sayısı konusunda belirsizlik olduğunu bu belirsizliğin giderilmesinin ardından öğretmen atamalarıyla ilgili olarak duyurunun geleceğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı öncelikle mevcut ihtiyaçlarını belirleyecek. Ardından talep edilen kadro sayısı Maliye Bakanlığı ile görüşülecek. Yapılan görüşmelerin ardından atanacak öğretmen sayısına karar verilecek.

Atama yapılacak kadro sayısı belli olduktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı kendi içinde hangi branşa ne kadar kontenjan veirleceğine belirleyecek. Bu belirlemenin ardından öğretmen atamaları için takvim açıklanacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şu anda öğretmen atamalarıyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında müzakerelerin sürdüğünü ifade etti.

Müzakerelerin tamamlanmasının ardından öğretmen atama sayısı belirlenecek ve adaylara duyuru yapılacak. Ardından branş bazında kontenjan dağılımı ve atama tavimi de adaylara duyurulacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmen atama takviminin kısa bir süre içerisinde de duyurulacağını ifade etti. Bakan Selçuk, öğretmen atamalarıyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü fakat atama takviminin açıklanmasının uzun bir zaman almayacağını dile getirdi.

Tahminimiz öğretmen atamaları takvimi yarıyıl tatilinde açıklanacağı yönündedir. Yarıyıl tatilinin yapılmasıyla birlikte öğretmen atamaları için duyuru yapılacaktır. Öğretmen adaylarının 60 bin öğretmen ataması talebi karşılık bulacak mı? Bu soru ise zihinleri meşgul etmeye devam ediyor. 2020 yılında 40 bin öğretmen ataması yapılmıştı. 2021 yılına girmiş olmamız ve KPSS puanlarının 1 yıl geçerli olması nedeniyle öğretmen atamalarında bu yıl yüksek sayıda bir atama yapılması söz konusu olabilir.

Gelişmeleri siz değerli okuyucularımıza aktarmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir