İstanbul’da Görev Yapan Öğretmen Sayısı

İstanbul’da görev yapan öğretmen sayısı açıklandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk İstanbul’da görev yapan öğretmen sayısına ilişkin verileri açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM’ye verilen önergeye yönelik yaptığı açıklamada İstanbul’da görev yapan öğretmen sayısıyla ilgili olarak  resmi rakamları açıkladı. Bakan Selçuk, İstanbul’da bulunan resmi ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen sayısını açıkladı.

Bakan Selçuk, HDP milletvekilinin Meclis’e sunduğu önergeye verdiği cevapta İstanbul’da bulunan öğretmen sayısına ilişkin sayısal verileri açıkladı. Yapılan açıklamada, öğretmen sayısıyla ilgili olarak şu bilgiler paylaşıldı:

İstanbul’da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan resmi kurumlarda görev yapan ve kadrolu olan 96 bin 345 öğretmen bulunuyor. İstanbul’da 7 bin 173 sözleşmeli öğretmen bulunuyor. Bu kurumlarda 8 bin 581 yönetici bulunuyor. Bunlar Bakanlığa bağlı olan resmi kurumlardaki sayısal veriler olarak açıklandı.

Bakanlık bünyesinde hizmet veren özel eğitim kurumlarına ilişkin sayısal veriler de açıklandı. Bakan Selçuk tarafından paylaşılan verilere göre İstanbul’da 3 bin 663 özel okul bulunuyor. Bu okullarda ise 35 bin 296 öğretmen görev yapıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, verilen önergeye yaptığı açıklamada, İstanbul‘da özel gereksinimi bulunan öğrencilere verilen eğitimde 150 özel eğitim kurumunda 40 değişik branştan  2 bin 6 kadrolu/sözleşmeli ve 1976 ücretli öğretmen ile 10.433 öğrenciye eğitim verildiği ifade edildi.

İstanbul’da Görev Yapan Öğretmen Sayısı: 131 bin 641

Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan açıklamada İstanbul’da toplamda 131 bin 641 öğretmenin görev yaptığı ifade edildi.

Öğretmen sayısının en fazla olduğu il İstanbul olduğu sayısal verilere yansırken, öğretmen ihtiyacının en fazla olduğu il olarak yine İstanbul göze çarpıyor. Zira İstanbul’da görev yapan ücretli öğretmen sayısı da bir hayli yüksek olmaktadır.

İstanbul’da görev yapan ücretli öğretmen sayısı hakkında Bakan Selçuk, herhangi bir açıklama yapmadı. Fakat sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışmalar bu rakamın yüksek olduğunu ifade ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ihtiyacının karşılanmasında atamaların yanı sıra ücretli öğretmenlerin görevlendirilmesine de yer veriyor.

Bu uygulama atama sayısına olumsuz yansısa da Bakanlık için büyük bir maddi yükten kurtulma anlamı taşıyor. Zira boş olan kadrolara yapılacak olan atamalar Bakanlık bütçesini bir hayli zorlayacaktır. Bu yükü almak istemeyen Bakanlık ücretli öğretmen görevlendirmesi ile soruna geçici çözüm üretiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir