Ek Ders Ödemeleri Hakkında MEB’den Görüş Yazısı

Ek ders ödemeleri hakkında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görüş yazısı paylaşıldı. Bakanlığın paylaşmış olduğu görüş yazısına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşılan ek ders ödemelerine ilişkin görüş yazısının konusunu Anadolu İmam Hatip okullarında görev yapan müdür baş yardımcıları ve müdür yardımcıları oluşturuyor.

Anadolu İmam Hatip Okullarında görev yapan müdür yardımcıları ile müdür baş yardımcılarının tam gün tam yıl ek ders ödemelerine ilişkin Bakanlıktan görüş yazısı isteyen İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Bakanlık tarafından cevap verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

‘Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin kararın 4. maddesinin (k) bendinde; tam yıl tam gün eğitimin, mesleki ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlarının fiziki kapasitelerinden azami derecede yararlandırılması amacıyla hafta sonu, yarı yıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere 07.00-24.00 saatleri arasında fiilen yapılan eğitim ve öğretimi ifade ettiği belirtilmiştir.

Görüleceği üzere tam yıl tam gün eğitim için ön görülen ek ders ücretinden yararlandırılmanın temel şartı, görev yapılan eğitim kurumunun mesleki ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumları kapsamında bulunmasıdır.

Bu çerçevede, mesleki ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumları kapsamında olmadığı açık olan Anadolu İmam Hatip Liselerinde müdür ve müdür başyardımcılarının tam gün tam yıl eğitim için öngörülen ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.’

Bakanlığın yazısından da anlaşılacağı üzere Anadolu İmam Hatip Liselerinin müdür ve müdür başyardımcıları tam gün tam yıl ek ders ödemelerinden yararlanamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir